Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Svenska mästerskapen


Här listas alla resultat från svenska mästerskapens olika klasser. Om det inte finns något resultat beror det på att inte Bowlaren haft några, vilket inte behöver innebära att ingen djurgårdare spelat tävlingen det året!

SM arrangerades från 1931 och man spelade 4 serier i samtliga distanser. Lag tävlingarna spelades separat. All event är ett sammanställt totalresultat.

1941 var sista året då SM spelades individuellt på enbart 4 serier och lagtävlingarna gällde 2- resp. 5-manna. Från och med 1942 tillämpade man tävlingsformen med 8 serier individuellt samt 2- och 4-mannalag över vardera 4 serier. Individuellt har dock sedan 1961 tillkommit slutfinal i den individuella tävlingen med ytterligare 8 serier.

1946 införde man två klasser, A- och B-SM. Spelare som är kvalificerade till B-klassen får spela A men inte tvärt om. Anledningen var att det var för många deltagare i A-SM.

Oldboys-SM (OSM) spelades från 1970 med 55 år som minimigräns. Spelet omfattade 8 serier i kvalificering och de 16 bästa till final över 8 serier där summan av de två tävlingarna gav tecknet. Lagtecken gick också all få men bara i 2mannalag! 4-mannalag ansågs då för stort antal spelare i den åldern från en och samma klubb. Om en spelare startade i OSM fick den inte starta i någon annan SM-lävling! Detta gällde bara det första året. På grund av det låga deltagarantalet tog man bort den regeln.

Junior-SM spelades första gången 1969. Det gällde för spelare som är 20 år eller yngre. Man spelade som i A-SM.

 

1931 Göteborg Otterhall  
  Klass Plac.   Poäng
  Individuellt 6 Östen Eriksson 794
    20 Harry Lindqvist 737
    23 J Winkler 733
    28 E Ahlström 728
    50 G Ekberg 688
  2-manna 3 Ö Eriksson, H Lindqvist 1531
    12 DIF-2 1444
  5-manna 4 DIF 3446
1932 Stockholm  Sveahallen  
  Individuellt 22 Ö Eriksson 816
    32 J Winkler 791 
    34 H Lindqvist 787 
    40 A Ohlsson  780 
    48 R Wallin 770 
    50 Erik Boberg 768
    121 D Lundström 702
    148 G Johansson 673
  2-manna 19 DIF 1572
    45 DIF 1492
    53 DIF 1449
    61 DIF  1412
  5-manna 2 Östen Eriksson 882-H Lindqvist 823-Gustaf Ekberg 819-J Winkler 782-Eric Ahlström 718  4054
  All events  6 Östen Eriksson  2496
    16 H Lindqvist  2401 
1933 Örebro       
   Individuellt 1 Östen Eriksson  837 
    4 Rudolf Kock  811 
    14 Erik Boberg 754
    19 Eric Ahlström 749
    20 G Johansson 748 
    81 Gustaf Ekberg  685 
  2-manna 2 Östen Eriksson 783-Gustaf Ekberg 728 1511
    16 DIF 1427
  5-manna 2 Rudolf Kock 816-Östen Eriksson 791-Gustaf Ekberg 714-Eric Ahlström 703-Erik Boberg 683 3707
  All events 1 Östen Eriksson 2411
    6 Eric Ahlström 2204
    9 Erik Boberg 2199
1934 Stockholm Östermalmshallen  
  Individuellt 5 A. Ohlsson 836
    18 Östen Eriksson 795
    40 E Nordblad 770
    68 Gustaf Ekberg 745
    103 Erik Boberg 720
    138 D Lundström 692
    153 H Boberg 672
    190 G Johansson 592
  2-manna 3 Gustaf Ekberg 810-Östen Eriksson 781 1591
    24  DIF II 1522
    51  DIF III 1457
  5-manna 2 Östen Eriksson 833-D Lundström 826-Gustaf Ekberg 824-H Lundgren 754-Eric Ahlström 705 3942
  All events 2 Östen Eriksson 2409
    8 Gustaf Ekberg 2379
1935 Göteborg Otterhall och Kungshall   
    Ingen djurgårdare deltog  
1936 Stockholm Fenix och Svea   
  Individuellt 7 Gustaf Ekberg 894
    13 E Håkansson 861
    24 Östen Eriksson 827
    102 John Utter 739
    179 E Nordblad 669
  2-manna 7 Östen Eriksson 826-Curt Widgren 792 1618
    60 Djurgården 1466
    66 Djurgården 1459
  5-manna 1 Östen Eriksson 825-E Håkansson 804-Henry Lundgren 795-SvenDaun 782-Gustaf Ekberg781 3987
  All events 7

Östen Eriksson

2478
    8 Gustaf Ekberg 2467
1937 Karlstad Tennishallen och Tynäs Hotell    
  Individuellt 56 Sven Daun 709
    73 Gustaf Ekberg 692
    74 H Lundgren 692
    102 D Lundström 671
    109 Östen Eriksson 663
    159 Birger Ek 611
  2-manna 1 Östen Eriksson 879-Gustaf Ekberg 855 1734
    8 A. Ohlsson 846-Birger Ek 777 1623
    70 DIF 1390
    81 DIF 1352
  5-manna 16 Djurgården I 3712
    19 Djurgården II 3633
  All events 22 Östen Eriksson 2318
1938 Stockholm Svea, Östermalm och Södra Bowlinghallen    
  Individuellt - - -
  2-manna 15 DIF (Ö. Eriksson 827...?) 1577
  5-manna 6 DIF (Ö. Eriksson, DIF 828, E. Håkansson 828...???) 3825
  All events 11 Ö. Eriksson 2423
1939 Norrköping/Linköping   
  Individuellt 43 E. Håkansson 795
    93 D Lundström 752
    96 G Ekberg 752
    97 Östen Eriksson 751
  2-manna 17 A. Ohlsson 759, I. Hörberg 847 1606
    27 J. Lindberg 804, E. Nordblad770 1574
    29 J. Utter 828, O. Holmgren 744 1572
    31 Ö. Eriksson 754, G. Ekberg 816 1570
  5-manna 13 DIF (Östen Eriksson, 841...????) 3809
1940 Stockholm Östermalm och Svea     
   Individuellt 16 O Wigzell  815
    22 C Widgren 806 
    27 F Sund  797 
    29 J. Lindbergh 797 
    30 D Lundström  796 
    34 G Ekberg  793 
    49 Ö Eriksson 782 
    60 Hj Westergren 769 
  2-manna 5 C. Widgren 846, F. Sund 873 1719
    26 DIF II 1579
  5-manna 5 F. Sund 792, G. Ekberg 770, J.Lindbergh 807, Ö. Eriksson 838,C. Widgren 653 3860
  All events 6 F, Sund 2462
    11 Ö. Eriksson 2429
1941 Malmö Davidshall- och Edstorpshallen  
  Inga djurgårdare i listan!  
1942 Göteborg Mäss- och Kungshallen   
 

Nu lade man om tävlingen och spelade åtta serier i den individuella slagningen. Dessutom ändrades femmanna till att bara vara fyrmanna i fortsättningen.

Inga djurgårdare i listan.

 
1943  Stockholm     
  Individuellt 9  D. Lundström 1670 
    27  F. Sund 1593
    49 G. Ekberg 1561
  2-manna 14 DIF 1581
    32 DIF (D. Lundström 838,...) 1530
  4-manna 11 DIF 3125
1944 Inga resultat eftersom Bowlaren inte gavs ut under en period!     
1945 Malmö      
   Individuellt 9 Fr. Sund 1586
    15 D. Lundström 1572
    97 E Håkansson 1459
  2-manna 11 DIF, Stockholm (Ö. Eriksson 766-E. Håkansson 793) 1559
    20 DIF, Stockholm (D. Lundström 786-Fr. Sund 750) 1536
   4-manna

-

-
1946 Stockholm Kungsholmen. SM spelas i två klasser på samma hall, A- och B-SM!  
  Indiv. 15  A. Krouthen 1622
    19  E. Håkansson 1610
    32 A. Olsson 1576
    67 K. Anjou 1533
    75 E. Pettersson 1523
   2-manna 13 DIF (A. Krouthen 815 Kjell Anjou 764) 1579
    16 DIF 1557
   4-manna 19 DIF II 2998
    23 DIF I 2984
1947 Örebro      
  Individuellt 26

Kj. Anjou

1619
    81 A. Ohlsson 1565
  B-SM Eskilstuna Inga djurgårdare i listan!  
1948 Stockholm Kungsholmen  
  Indiv. (607 st): 37 F. Sund 1597
   2-manna ( 292 lag):   6 DIF (F, Sund 867, Kj Anjou 758)  1625
  4-manna (121 lag): - -  
  B-SM Stockholm Söderhallen  
   Inga djurgårdare i listan!  
1949 Malmö Pilgårdshallen  
  Indiv. (585 delt): 91 F. Sund 1502
    105 S. Gustafsson 1496
    150

V. Wahlström

1467
  2-manna (277 lag): 46 DIF, Sthlm (F. Sund 770, E. Pettersson 728) 1498
    56 DIF II, Sthlm 1467
 

4-manna (123 lag):

21 DIF Sthlm 2942
  B-SM Borås Inga djurgårdare i listan!  
1950 Stockholm Kungsholmen     
  Indiv.
 (756 delt)
3 Kjell Anjou (191, 201,255,244,182,217,189,231) 1710
    22 F. Sund (236.227, 198, 215. 192, 182, 170.212) 1632
    35 N. Wahlström. 1615,  1615
    55 S. Gustavsson 1598
    107 E. Pettersson 1567
  2-manna:
(365 lag)
1 DIF. Sthlm (Kjell Anjou 891, Fritte Sund 870) 1767
    2 DIF, Sthlm (N. Wahlström 871. Calle Lundgren 860) 1731 1731
    47 DIF, Sthlm 1570
  4-manna: 
(158 lag)
 -  
  B-SM Sandviken    
  Indiv. (616 st) 74 I. Hörberg 1529
    78 G. andersson 1527
  2-manna (291 lag) 28 Djurgården 1545
  4-manna (126 lag) 14 Djurgården 3024
1951  Örebro      
  Indiv. (811 st) 26 J. Ek 1603
    51 Hj Westergren DIF 1574
  2-manna (390 lag) 34 DIF, Sthlm (E. Pettersson 735 J. Ek 830) 1565
    55 DIF. Sthlm 1532
  4-manna (172 lag) - -  
   B-SM Västerås  
  Individuellt 46 G  Andersson 1481
    117 F Nilsson 1428
  4-manna 28 DIF, Sthlm 2827
1952 Stockholm Sveahallen    
  Indiv. (810 delt):  21 J. Ek (201, 190, 226, 257, 160, 210, 207, 214) 1665
    27 I. Hörberg 1658
    40 F. Sund 1626
    51 E. Pettersson 1616
    109 S. Gustavsson 1585
    120 O. Wigzell 1577
    138 138) G. Bengtsson, DIF, Sthlm 1569 1569
  2-manna (388 lag): 42 Djurgården, Sthlm (J. Ek 874, E. Pettersson 766) 1640
  4-manna (164 lag):  3 Djurgården, Sthlm (F. Sund 855, E. Pettersson 850, J. Ek 791, S. Gustavsson 774) 3270
    8 Djurgården, Sthlm (G. Bengtsson 818, L Hörberg 817, O. Wigzell 774, Hj. Westergren 721) 3130
  B-SM Kungsholmen      Inga djurgårdare i listan!  
1953 Malmö      
  Indiv. (843 delt): 21

Ivar Hörberg 

1636
    46

Sven Gustafsson 

1611
    79

Kjell Anjou

1589
    80

Fritiof Sund

1589
  2-manna  (379 lag): 38 Djurgården, Sthlm 1559
    78 Djurgården, Sthlm 1518
    92 Djurgården, Sthlm 1510
    95 Djurgården, Sthlm 1506
  4-manna (161 lag): 5 Djurgårdens IF, Sthlm (F. Sund 850, I. Hörberg 857, G. Andersson 788, O. Wigzell 708) 3203
  B-SM Norrköping     Inga djurgårdare i listan!  
1954 Stockholm Kungsholmshallen    
  Indiv. (820 delt):  63 F Sund 1554
    69 G Bengtsson 1544
    82 J Ek 1537
    89 O Wigzell 1531
    96 Kj Anjou 1525
  2-manna (399 lag): 52 DIF 1522
    90 DIF 1487
    97 DIF 1482
  4-manna (179 lag): 7 DIF (J Ek 811, G Bengtsson 799, E Lindbergh 753, E Pettersson 748) 3111
    20 DIF (Kj Anjou 779, F Sund 778, O Wigzell 745, Hj Westergren 745) 2997
  B-SM Göteborg Mässhallen  
   Inga djurgårdare i listan!  
1955  Eskilstuna      
  Indiv. (1142 delt): 20 G. Bengtsson (245, 158, 167, 210, 226, 216, 184, 191.) 1597
    86 K. Anjou, DIF 1531
    119 S. Gustavsson 1510
  2-manna· (553 lag): 51 DIF, Stockholm (G. Bengtsson 780, E. Lindberg 721) 1501
    57 DIF I, Stockholm (J. Ek 733, S. Gustavsson 765) 1498
  4-manna (256 lag): 46 Djurgården 2960
  BSM Västervik   Inga djurgårdare i listan!  
1956 Stockholm PA-hallen    
  Indiv. (1111 delt): 5 Fritiof Sund  (180, 256. 214. 205, 219, 194, 248, 192) 1708  
    14 Evert Lindbergh (190, 235, 211. 213, 215, 195. 203. 216) 1678  
    81 John Ek 1603  
    92 E. Pettersson 1594  
  2-manna (535 lag): 4 DIF. S. (E. Pettersson 800. E. Lindberg 849) 1649  
    23 DIF. S. (F. Sund 855. B. Gundberg 750) 1605  
    92 DIF, S 1549  
  4-manna (238 lag): 20 DIF, S. (E. Pettersson 794, E. Lindberg 829, J. Ek 795, S. Gustafsson 768) 3186  
    45 DIF 3108  
    49 DIF 3098  
  BSM Örebro Inga djurgårdare i listan!    
1957 Borås        
  Indiv. (1.048 delt): 63

Fritte Sundh, Djurgården

1555  
    85

Carl Berggren, Djurgården

1546  
  2-manna (505 lag): 46 Djurgården I, Sthlm 1540  
  4·manna (231 lag): 12 Djurgården II, Sthlm (F. Sundh 860, C. G. Berggren 750, Kj. Anjou 737, G. Zetterlund 728) 3075 3075  
  BSM Linköping Inga djurgårdare i listan!    
1958  Örebro  

 

   
  Indiv. (1175 delt.): 15 Böre Gundberg (278, 200, 198, 186, 187, 217, 190, 179) 1635  
    40 Evert Lindberg(189, 191, 189, 189, 213, 183, 223, 213) 1590  
    62 Walle Biehl 1574  
  2-manna (575 lag): 8 Djurgården, Sthlm (E. Lindberg 758, B. Gundberg 862) 1620  
  4-manna (257 lag): 8 DIF, Sthlm (E. Lindbergh 832, J. Ek 798, B. Gundberg 773, B. Johansson 704) 3107  
    39 DIF, Sthlm 2993  
  BSM Halmstad Inga djurgårdare i listan!    
1959 Göteborg    
  Indiv. (1310 delt): 42 Ernst Meyer 1576  
  2-manna (626 lag): 63 Djurgården, Stockholm (Bertil Johansson 789, John Ek 742) 1531  
  4-manna (280 lag): - -    
  BSM Stockholm Kungsholmen    
  Indiv. (713 delt): 15 Gösta Ericsson 1539  
    26 Stig Klang 1514  
    96 Bert Hansson 1460  
1960 Norrköping        
  Indiv. (1.355 delt.): 37 Sven Gustavsson 1505  
    39 John Ek 1502  
    107 Walle Biehl 1467  
    121 Tage Eriksson 1462  
  2-manna (655 lag): - -    
  4-manna (289 lag): 9 Djurgården (S. Gustafsson 812, T. Holmertz 711, T. Eriksson 711. H. Larsson 739) 2973  
  BSM Malmö Pilgården    
  Indiv. (708 delt.): 4 Börje Tillberg. (219, 175, 159. 201, 173, 185, 235. 189) 1536  
    7 Gösta Ericsson (151. 209, 189. 203. 188. 190, 173. 222) 1525  
    26 Sören Egerblom 1491  
    50 Bert Hansson 1460  
  2-manna  (313 lag): 3

Djurgården, Sthlm (E. Tillberg 754, E. Jansson 755)

1509  
    8

Djurgården. Sthlm (S. Egerblom 785, S. Klang 695)

1490  
    9

Djurgården. Sthlm (G. Ericsson 752, B. Hansson 727)

1480  
  4-manna (124 lag): 2 Djurgården. (G. Ericson 773, B. Hansson 733, B. Tillberg 782, E. Jansson 671) 2959  
1961 Stockholm Enskede    
  Indiv. (1429 delt.):  86 Calle Berggren 1520  
     98 Hans Larsson 1517  
  2-manna (687 lag): - -    
  4-manna (304 lag):  31

DIF, Sthlm

2931   
     36

DIF, Sthlm

2926  
  BSM Linköping     
  Individ. (992 delt.): 28  Börje Tillberg, DIF, Sthlm . 1480 1480  
  4-manna (207 lag): 18 Djurgårdens IF, Stockholm 2823 2823  
1962 Helsingborg       
  Individuellt 71 John Ek 1513  
    95 Tage Eriksson 1497  
  2-manna (522 lag): - -    
  4-manna (227 lag): 30

Djurgårdens IF

2945  
  B-SM Stockholm Enskede    
    Inga djurgårdare i listan!    
1963 Västerås        
  Indiv. (1346 delt): 5 Tage Eriksson 1630  
    63 Evert Lindberg 1524  
    91 Folke Sundberg 1510  
    126 Böre Gundberg 1493  
  Final 32 bästa: 8 Tage Eriksson (1630) (183, 170, 157, 180, 204, 182, 191, 191) 3088  
  2-manna: - -    
  4-manna: 4 Djurgården (Folke Sundberg 738-Sune Westlund 698-Tage Eriksson 810-Hasse Larsson 783) 3029  
  BSM  Karlstad Idrottshuset    
    Inga djurgårdare i listan!    
1964 Västerås        
  Indiv. (1.357 delt): 66 Eric Jansson 1509  
    120 Bertil Johansson 1482  
  2-manna (640 lag) - -    
  4-manna (273 lag) - -    
  BSM i Hässleholm      
  Individuellt: 2 Sören Egerblom 1631  
    15 Nils Wigstrand 1536  
    55 Bengt Lindberg 1492  
  Final 32 bästa: 1 Sören Egerblom (1651) 3123  
    8 Nils Wigstrand (1536) 3002   
  2-manna: 3 Djurgårdens IF (Sören Egerblom 758, Nils Wigstrand 765) 1523  
    38 Djurgårdens IF, Sthlm 1453  
  4-manna: 4 Djurgårdens IF (Sören Egerblom 873, Nils Wigstrand 771, Bengt Lundberg 751, Lars Uno Karlsson 702) 3097  
1965 Göteborg Stigbergshallen    
    Inga djurgårdare i listan!
   
  BSM Borlänge Maserhallen    
   

Inga djurgårdare i listan!

   
1966  Linköping Sporthallen    
   Individuellt: 12

Sören Egerblom

1577  
    58

Bertil Pihlblad

1529  
  BSM Sundsvall    
  Indiv. (955 delt.) 20 Egon Pettersson 1504  
    23 Leif Strand 1481  
    94 Ulf Johansson 1444  
  Final (32 spel.) 26

Egon Pettersson

1364  
    30

Leif Strand

1315  
  2-manna(440 lag) 12 DIF (E. Pettersson 817, I. Klevegren 677) 1498  
  4-manna (186 lag) - -    
1967 Malmö Baltiska-hallen (1346 delt.)    
    Ingen djurgårdare i listan!    
  BSM Nässjö Högland    
  Indiv. (1.854 delt) 48 Hans Samuelsson 1487  
1968 Köping        
  Indiv. (1430 delt) 110  Gunnar Lindbergh 1487  
  2-mannalag -      
  4-mannalag -      
  BSM Eskilstuna     
  Indiv. (2330 delt) 183 Hans Samuelsson 1427  
  2-manna (1100 lag) 82 Djurgården 2809  
  4-manna (492 lag) 30 Djurgården 5549  
1969 Växjö    
  Från det här året spelas Junior-SM för spelare upp till 20 år.    
  Indiv. (1617 delt) 131 Ulf Johansson 1542  
  2-mannalag -      
  4-mannalag -      
  JSM Göteborg Valhalla  Ingen djurgårdare i listan!    
   BSM Borås Katrinedalshallen      
  Indiv. (2724 delt)

107

Magnus Kalen 1497  
1970 Stockholm Birka       
   Inga djurgårdare i listan!    
  B-SM Södertälje 3035 start.    
   Inga djurgårdare i listan!    
  Oldboys Göteborg Valhalla    
  Indiv. (188 delt.): 5 Bertil Johansson 1594  
    16 Nils Dannberg 1533  
  Final (16 bästa): 3 Bertil Johansson (1550) 3144  
    15 Nils Dannberg (1385) 2918  
  2-manna (81 st.) -      
 

Junior Uppsala (254 st)

   
   Inga djurgårdare i listan!    
1971 Göteborg Valhalla      
  Indiv. (1846 delt) 46 Nils Dannberg 1586  
    145 Bertil Johansson 1542  
  2-manna 74 Djurgården 3055  
  4-manna - -    
  BSM Norrköping Hageby.    
  Individuellt:  196 Arne Perman 1516  
  2-manna (1402 lag) 99  Djurgården 2973  
  4-mannalag (581 st.) - -    
  JSM Tranås 280 delt.    
  Ingen djurgårdare i listan!     
  Oldboys Borås        
  Individuellt: 6 Bertil Johansson 1531  
  Final: 8 Bertil Johansson 2991  
1972 Helsingborg Kullahallen 1982 delt.    
  Ingen djurgårdare i listan!    
  BSM Borås 3 076 delt.     
  Ingen Djurgårdare i listan!    
  OSM Umeå        
    2 Bertil Johansson 1583  
    9 Nils Dannberg 1541  
    13 Sören Egerbom 1508  
  Final 1 Bertil Johansson 1546 3129  
    9 Nils Dannberg 1448 2989  
    10 Sören Egerbom 1448 2956  
  2-mannalag 1 Djurgården (Bertil Johansson-Nils Dannberg) 3124  
  JSM Jönköping      
  Individuellt 28 Lars Dahlström 1511  
  2-manna 18 Djurgården 2933  
1973 Örebro        
  Individuellt 173 Lars Bergqvist 1558  
    191 Arne Andersson 1553  
    216 Hans Samuelsson 1547  
  2-mannalag 36 Djurgården 3111  
  4-mannalag 18 Djurgården 6135  
  BSM Landskrona      
  Individuellt 31 Björn Odöö 1557  
    222 Peter Alm 1478  
  Final 31 Björn Odöö (1557-1266) 2823  
  2-manna (1 098 lag) 28 Djurgårdens IF 2978  
  JSM Falkenberg    
  Ingen djurgårdare i listan!    
  OSM Värnamo        
  Ingen djurgårdare i listan!    
1974 Göteborg Valhalla  2500 delt.    
  Individuellt 112 L Johansson 1577  
    166 P Gustavsson 1560  
  BSM Göteborg Frölunda  4300 delt.    
    159 Lennart Eriksson 1529  
  OSM Göteborg Stigbergshallen   650 delt.    
  Individuellt 3 Bertil Johansson 1587  
    27 Nils Dannberg 1542  
  Final:  2 Bertil Johansson 1537  3124  
  2-manna 2 Djurgårdens IF (Bertil Johansson 1587- Nils Dannberg 1542) 3129  
  JSM Göteborg Lundbyhallen   800 delt.    
  Individuellt 47 Lars Magnusson 1549  
    56 Jan Magnusson 1540  
   2-manna  5

Djurgårdens IF (Lars Magnusson 1549- Jan Magnusson 1540)

3089  
   4-manna  10 Djurgårdens IF 5858  
1975 Stockholm Enskede    
    38 Lars Magnusson 1645  
  BSM Mälarhallen    
  Indiv. (ca 4.000 st) 92 Peter Alm 1547  
  OSM Stockholm Sergelhallen     
  Indiv. (700 st.) 34 Nils Dannberg 1534  
  2-manna (271 lag) 22 Djurgårdens IF    
  JSM Stockholm Birkahallen    
  Indiv. (712 st) 6 Peter Alm 1686  
    71 Lars-Åke Nilsson 1527  
  Final: 12 Peter Alm 3133  
  2-manna (294 st) 14 Djurgårdens IF (Peter Alm 1686. Jan Magnusson 1428) 3114  
  4-manna (95 st) 7 Djurgårdens IF (Jan Magnusson 1428 Peter Alm 1686 - Lars Åke Nilsson 1527 - Lars Magnusson 1352) 5983  
1976 Malmö Baltiska hallen      
  Individuellt 12 Leif Thörnestam 1707  
    27 Hans Östlund 1663  
  Final 2 Hans Östlund (1663, 1772) 3435  
    19 Leif Thörnestam (1707, 1532) 3239  
  2-manna - - -  
  4-manna 4 Djurgårdens IF 6370  
  BSM Malmö VM-hallen    
    - -    
1977 ASM Norrköping Hageby, BSM Vilbergen, OSM Finspång     
    Ingen djurgårdare i listan    
1978 Solnahallen        
    113 Hans Östlund 1378  
  OSM Göteborg Stigbergshallen    
    Ingen djurgårdare i listan    
1979 Örebro-OSM Köping  

 

   
 

Nu följer ett antal år när det inte finns några djurgårdare i listorna. Dessutom är Bowlarens information mycket begränsad! 

   
1980

Malmö Baltiska-OSM Ludvika-JSM Vänersborg  

   
1981

Nu ändrar man kvalet så att varje distrikt har en kvalificering! Slutspelet gick i Eskilstuna dit 128 spelare från kvalet inklusive didstriktsmästarna och förre svenska mästaren var inbjudna. B-SM försvinner i och med de nya klassindelningen som bygger på snittet.

Oldboys och Juniorer spelade separat och kunde även ställa upp i stora SM.

Nu spelade man även 5-manna amerikanskt, vilket var första gången man använde detta spelsätt i SM, och det var DM som var kvalificerande.

   
1982  Nu inför man ytterligare en klass - Veteran - för spelare som är 65 år eller äldre.     
1984 B-SM återinförs och spelas i Örebro.    
1985 Nya ändringar. Man går tillbaka till ett kval och spelare med ett snitt över 185 får spela A-SM där 64 man går till final.    
           

 

 
Uppdaterad: 05 JAN 2017 20:09 Skribent: Anders Eriksson

Postadress:
Djurgårdens IF Bowlingförening - Bowling
Kalle Illerstål, Cirkusvägen 6 nb
12631 Hägersten

Kontakt:
Tel: 0722251380
E-post: This is a mailto link

Se all info